Jak wykorzystać potencjał danych w biznesie?

Współcześnie dane są uznawane za jeden z najcenniejszych zasobów. Na gruncie biznesowym przy pomocy nowoczesnych metod analitycznych można przekształcać je w przydatne informacje, które są przydatne m.in. przy tworzeniu strategii rozwoju przedsiębiorstwa. Omawiamy, jak wykorzystać potencjał danych w biznesie!

Dlaczego warto analizować dane biznesowe?

Big Data jest zagadnieniem, z którym muszą zmierzyć się wszyscy współcześni przedsiębiorcy. Nowoczesne narzędzia IT pomagają zapanować nad ogromną ilością danych, która z każdym dniem tylko się powiększa. Odpowiednie systemy zajmują się archiwizacją, ujednolicaniem, porządkowaniem oraz zabezpieczaniem, a także udostępnianiem informacji. W obecnych warunkach są wręcz niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania firmy. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że bazy czy hurtownie danych służą nie tylko do przechowywania.

Ogromne zbiory danych pozwalają tworzyć niezwykle przydatne raporty, z których płyną cenne dla przedsiębiorstwa wnioski. Już proste zestawienia przygotowane w arkuszach kalkulacyjnych pozwalają odkryć pewne zjawiska. Aby jednak poznać ich przyczyny czy odkryć konkretne zależności i tendencje, konieczna jest szczegółowa analiza. Nowoczesne metody statystyczne wykorzystywane przez profesjonalne narzędzia IT pozwalają uzyskać maksymalny wgląd w dane. W ten sposób można mieć pełną świadomość tego, jaka jest rzeczywista kondycja firmy. Dzięki temu da się również lepiej poznać swoich klientów – ich nawyki, zwyczaje, oczekiwania, potrzeby, pragnienia.

Profesjonalna analiza danych wykonywana przez nowoczesne systemy informatyczne przyczynia się nie tylko do tworzenia raportów, ale też prognoz. Z ich pomocą można na bieżąco kontrolować sytuację, a także sprawdzać ewentualne scenariusze. Nie da się przewidzieć przyszłości, ale specjalistyczne AI wykorzystujące statystykę oraz prawdopodobieństwo bez wątpienia stanowią duże wsparcie w jej planowaniu.
 

Jakie korzyści płyną z analizy danych firmy?

Uważna analiza danych daje wiele wymiernych korzyści. Dzięki niej można szybko wykryć ewentualne nieprawidłowości, co ogranicza do minimum ryzyko błędów, opóźnień, nieprzewidzianych wydatków, zmarnowanego budżetu itp. Przy okazji da się także zauważyć przeoczone możliwości, np. na obniżenie kosztów czy zwiększenie przychodów.

Stałe monitorowanie sytuacji w firmie oraz lepsze zarządzanie danymi bezpośrednio przekładają się też na poprawę efektywności działania przedsiębiorstwa. Dobra organizacja zawsze ma pozytywny wpływ na organizację pracy. Do tego szczegółowe raporty pozwalają tworzyć lepsze strategie oraz rozsądniej podejmować kluczowe ustalenia. Hurtownie danych i inne narzędzia IT tworzą oraz świetnie uzupełniają system wspomagania decyzji.

Wnikliwa analiza danych pomaga również zwiększyć zadowolenie klientów. Po poznaniu i zrozumieniu ich potrzeb oraz oczekiwań można jeszcze lepiej trafić do swojej grupy odbiorców. Z tym bezpośrednio wiąże się też poprawa wizerunku marki, zwiększenie sprzedaży oraz wzmocnienie pozycji względem konkurencji.

 

 

>>> Poznaj nasze rozwiązania wykorzystujące zaawansowaną analitykę >>> czytaj tutaj

 

W jaki sposób gromadzi się i analizuje dane o przedsiębiorstwie?

Dane biznesowe gromadzi się w bazach oraz hurtowniach danych. Te współpracują z rozmaitymi narzędziami IT, głównie stanowiącymi część systemów ETL (ang. Extract, Transform and Load – ekstrakcja, transformacja i ładowanie [danych]) czy Bussines Intelligence. Profesjonalne programy analityczne w czasie rzeczywistym tworzą raporty oraz możliwe scenariusze, analizując historyczne i aktualne dane.

Głównym zadaniem data science, a w tym kontekście raczej tzw. data mining, jest sprawdzanie tego, czy dane rzeczywiście potwierdzają przyjęte hipotezy oraz obrane strategie działania. Współcześnie przedsiębiorcy muszą błyskawicznie dostosowywać się do zmieniających się warunków. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy są w stanie przewidzieć, na co powinni się przygotować. Jedynie firmy korzystające z nowoczesnych narzędzi IT oraz systemów przeznaczonych do gromadzenia i analizy danych biznesowych mogą zdystansować konkurencję. Takie rozwiązania muszą jednak być wdrożone przez zespół specjalistów, którzy dobiorą najlepsze warianty oraz dostosują ich sposób działania do specyfiki branży i charakterystyki samego przedsiębiorstwa.

Bazy i hurtownie danych to prawdziwe skarbnice wiedzy o danej firmie, a także jej klientach, kontrahentach, produktach itp. Odpowiednio wykorzystując ukryty w nich potencjał informacyjny można przyczynić się do dynamicznego rozwoju przedsiębiorstwa. Dzięki metodom analitycznym da się lepiej zarządzać teraźniejszością, a także przyszłością. Z tego względu nowoczesne narzędzia IT są kluczowe, jeśli chce się osiągnąć sukces.

  • Wiedza
  • Blog
  • Jak wykorzystać potencjał danych w biznesie?