Sprzedaż online nowej generacji

Przewagą konkurencyjną największych sklepów internetowych i platform sprzedażowych jest możliwość rejestrowania i przetwarzania ogromnych ilości informacji o klientach. Gromadzone są one w tzw. hurtowniach danych.

Czym jest hurtownia danych?


Hurtownia danych to rodzaj systemu zarządzania danymi. System ten umożliwia i wspiera analizę biznesową (Business Intelligence, BI). Hurtownia danych często zawiera duże ilości danych historycznych, które pochodzą zazwyczaj z wielu źródeł, takich jak pliki dzienników aplikacji i aplikacje transakcyjne.


Większa sprzedaż


Dzięki algorytmom korzystających z danych możliwe jest chociażby tworzenie personalizowanych ofert i rekomendacji dla klientów. Analiza danych zakupowych, historii przeglądania, preferencji, a także informacji o zachowaniu użytkownika na stronie danego sklepu lub platformy pomaga opracowywać strategię cen produktów i dostosowywać je w czasie rzeczywistym. Przykładem użycia tego mechanizmu są algorytmy dostosowujące ceny biletów lotniczych, w zależności od zmiennych takich jak termin wylotu i miejsce docelowe, narodowość i miejsce aktualnego pobytu osoby podróżującej lub waluta w jakiej się rozlicza. Tego typu działania, opracowane na podstawie szczegółowych informacji o zachowaniach klientów znacznie zwiększają konwersje i sprzedaż.


Skuteczniejsze działania marketingowe


Podstawą dobrze przygotowanej strategii digital - marketingowej, kampanii lub nawet wykreowania produktu jest zrozumienie potrzeb klienta. Ilość gromadzonych w hurtowniach danych informacji, wraz możliwościami analitycznymi platform do analizy tych danych umożliwia identyfikację trendów zakupowych, preferencje klientów, a w wyniku odpowiednie kreowanie produktów, lub reklam które przypadną do gustu określonej grupie docelowej.


Identyfikacja najsłabszych ogniw w procesach biznesowych


Każdy prowadzący sklep internetowy powinien zapewne znać pojęcia takie jak: interfejs użytkownika, customer & user experience, czy customer journey. Możliwość gromadzenia danych o zachowaniach klientów i użytkowników w różnych miejscach w sieci pozwala na identyfikację momentów, w którym potencjalni klienci "wypadają" z procesu sprzedażowego oraz na dogłębną analizę i identyfikację przyczyn, które powodują ich utratę. Na podstawie tych informacji, osoby bezpośrednio odpowiedzialne za wymienione na początku obszary (takie jak user experience) są w stanie odpowiednio skorygować i/lub zoptymalizować procesy sprzedażowe, tak aby konwersja i sprzedaż były jak największe.

"Ręka na pulsie"

 

Czujna obserwacja działań i monitoring konkurencji są warunkiem utrzymania się na rynku sprzedaży online. Pozyskane i zgromadzone w hurtowni danych informacje (takie jak ceny i zmiany cen, promocje, trendy produktowe), które są następnie prawidłowo opracowane pozwalają na szybką reakcję, w tym dostosowanie strategii cenowych do działań konkurencji, szybkie wdrożenie nowych promocji czy nawet nowego asortymentu. Cel jest zawsze jeden - pozostać atrakcyjnym w stosunku do rywali.

 

Nie taki wilk straszny

 

Rozwiązanie, jakim jest hurtownia danych może kojarzyć się z ogromem pracy potrzebnej do jego implementacji. Na szczęście zespoły IT, z doświadczeniem takie jak nasze potrafią kompleksowo zająć się zagadnieniem i sprawnie wdrożyć potrzebne narzędzia.

 

Oto przykładowy schemat wdrożenia hurtowni danych, w punktach:

 

 1. Planowanie i analiza wymagań: Pierwszym krokiem w implementacji hurtowni danych jest dokładne zrozumienie wymagań biznesowych. Współpraca z zespołem biznesowym i IT jest kluczowa, aby zidentyfikować cele biznesowe, oczekiwania w zakresie raportowania i analizy, a także inne wymagania. Należy również zidentyfikować różnorodne źródła danych w handlu elektronicznym, takie jak dane dotyczące produktów, zamówień, klientów, płatności itp.
   
 2. Projektowanie hurtowni danych: Na podstawie zebranych wymagań biznesowych i danych, projektuje się strukturę hurtowni danych. Może to obejmować projektowanie modelu danych, zdefiniowanie procesów ETL (Extract, Transform, Load), czyli procesów wyodrębniania, przekształcania i ładowania danych do hurtowni, a także ustalenie planu zarządzania danymi, takiego jak polityka zabezpieczeń, zarządzanie jakością danych itp.
   
 3. ETL (Extract, Transform, Load): W tym etapie dane są wyodrębniane z różnych źródeł, takich jak systemy e-commerce, bazy danych, pliki CSV itp. Następnie dane są przekształcane w celu dostosowania ich do struktury hurtowni danych. Może to obejmować normalizację danych, usuwanie duplikatów, przeliczanie jednostek miary, łączenie danych z różnych źródeł itp. Na koniec przetworzone dane są ładowane do hurtowni danych.
   
 4. Integracja danych: W hurtowni danych dane są integrowane, co oznacza łączenie różnych źródeł danych w jedną spójną całość. Może to obejmować łączenie danych z różnych tabel, eliminowanie niejednoznaczności i rozwiązywanie konfliktów danych.
   
 5. Magazynowanie danych: Dane są przechowywane w hurtowni danych w sposób optymalny, aby umożliwić wydajne zapytania i analizę. Może to obejmować tworzenie indeksów, partycjonowanie danych, optymalizację struktury tabel itp.
   
 6. Tworzenie raportów i analiza danych: Po zakończeniu implementacji hurtowni danych, można rozpocząć tworzenie raportów i analizę danych. Można korzystać z narzędzi do raportowania i analizy takich jak: narzędzia do wizualizacji danych, narzędzia do analizy statystycznej, narzędzia do analizy trendów itp.

 

Prężnie rozwijające się firmy nowej generacji, budują swój biznes dookoła dużej ilości, dobrej jakości, prawidłowo opracowanych danych. Postępująca konsolidacja w wielu obszarach biznesu sprawia, iż średnie firmy, aby pozostać konkurencyjnymi muszą ograniczyć błędy i nietrafione decyzje biznesowe do możliwego minimum. Platformy do analizy danych z hurtowni danych pozwalają na działania predykcyjne i modelowanie biznesu.

 • Wiedza
 • Blog
 • Sprzedaż online nowej generacji